გაკვეთილის მთავარი თემა
|
კვადრატული
ფესვის შემცველი გამოსახულებების გარდაქმნა.
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
VIII კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 5(ხუთი) ბავშვი.აქედან 2(ორი) გოგონაა და 3(სამი) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე
დაეუფლოს არითმეტიკული ფესვის თვისებებს და შეძლოს გამოსახულებათა გარდაქმნისას
მათი გამოყენება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იცის
მოცემული რიცხვიდან კვადრატული ფესვის ამოღება;არითმეტიკული კვადრატული ფესვი
არაუარყოფითი რიცხვიდან.
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(7 წთ.)
●მოსწავლეებს დაფაზე დაუწერ არითმეტიკული ფესვის თვისებებს
(I , II და III თვისებები)
და მოვთხოვ დაასაბუთონ საშინაო რვეულებში.
(7 წთ.)
●ამის
შემდეგ მოსწავლეებს ვთხოვ ინდივიდუალურად რვეულებში გამოიყვანონ შემდეგი
მაგალითი და დამისაბუთონ.
-10=
(5წთ.)
●მოსწავლეებს გამოვიყვან დაფასთან და
ამოვახსნევინებ აღნიშნულ პარაგრაფში მოცემულ მაგალითებს. საჭიროების შემთხვევაში
გაუწევ ზომიერ დახმარებას. (10წთ.)
●წყვილებს
მივცემ სახელმძღვანელოს ამოცანებს 1-18 -ის ჩათვლით.დავალების განხილვისას მივცემ
რჩევებსა და დავალებებს.(8 წთ)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვუჩვენებ სამეცნიერო ფილმებს და სტატიებს.
(www.etudes.ru.)
(5
წთ)
●მივცემთ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(3 წთ)
|
Subscribe to:
Posts (Atom)